Fernvale Pri > Achievements > CCA/Academic Achievements

CCA/Academic Achievements

CCAAchievements
Scouts
  • The Singapore Scout Association Award, Akela Award
    (Ho Guan Lin Dexter P6-2)
  • The Singapore Scout Association Award, Akela Award
    (Aqil Bin Noor Azhar P6-3)
  • The Singapore Scout Association Award, Akela Award
    (Ho Guan Lin Dexter P6-2)
  • The Singapore Scout Association Award, Akela Award
    (Ahmad Anaqi Bin Mohammed Fyrol P6-2)
  • The Singapore Scout Association Award, Akela Award
    (Danial Faris Bin Kamarul Arifin P6-1)
  • Frank Cooper Sands Silver Award 2017
  • 2017 & 2018 Akela Award 
  • 2017 & 2018 World Scout Day North Area Participation, Silver Award 
  • Inter-Unit Heart, Mind and Hand Gold award
  • North Area Game Booth Competition Silver award
  • North Area Building Blocks Competition Silver award
  • North Area First Aid Competition Silver award
  • Frank Cooper Sands Award ( Excellent Unit Award) Gold award
Wushu

  • Junior girls 5 Duan Nan Quan 5th (Chong Yeng Tung P5-1)
  • Junior girls Nan Dao 5th (Chong Yeng Tung P5-1)
  • Junior Boys 4 Duan Cudgel 5th (Chong Yeng Cheng P4-1)
  • Junior girls Broadsword 5th (Angie Leow An Qi P4-1)
  • Senior girls 5 Duan Nan Quan 3rd (Chong Yeng Tung P6-1)
  • Junior Boys 4 Duan Cudgel 3rd (Chong Yeng Cheng P5-1)
  • Senior Girls Nan Dao 4th (Chong Yeng Tung P6-1)
  • Junior girls Broadsword 4th (Angie Leow An Qi P5-1)
 Guitar
  • Distinction in SYF Arts Presentation 2018
 Dance Club
  • Distinction in SYF Arts Presentation 2018
 Badminton
  • Xinmin Invitational Badminton Challenge 2018 Singles event champion
 Basketball Junior Girls
  • 2017 & 2018 Basketball North Zone Champion
  • 2017 Basketball Nationals 4th place 
  • 2018 Basketball Nationals 3rd place
  Basketball Senior Girls
  • 2017 & 2018 Basketball North Zone Champion 
  • Basketball Nationals Top 8
  Basketball Junior Boys
  • 2017 Basketball North Zone Champion 
  • 2018 Basketball North Zone 2nd place
  • 2017 Basketball Nationals 4th place
  • 2018 Basketball Nationals Top 8
 Basketball Senior Boys 
  • 2017 Basketball North Zone Champion 
  • 2018 Basketball North Zone 4th place
  • 2017 Basketball Nationals Top 8
  • 2018 Basketball Nationals 3rd place 
 MJC
  • OSOS - Photo Contest 2021 - Junior Category  - United As One, Winning Entry (Tirunagari Visisht P5-1)
  • OSOS - Photo Contest 2021 - Junior Category  - United As One, Winning Entry (Charlene Goh Wei Fang P6-2)
  • OSOS - Photo Contest 2021 - Junior Category  - United As One, Winning Entry (Koh Kai Xin, Alicia P6-4)
  • OSO - Video Contest 2021 - Junior Category, Honourable Mention
    (Charlotte M Tang Pei Ling P5-2)
  • OSO - Video Contest 2021 - Junior Category, Honourable Mention
     (Soh Jia Xuan, Gilian P5-5)
  • “Our Schools, Our Stories” photo story contest - Junior Category
     (Best Photo Story Award)
 Art Club
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Batrisyia Wahyunia Binte Imran Wahyudi P5-4)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Kwan Sze Min Jeslyn P6-3)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Rashita Singh P6-2)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Shan Xiwen P6-1)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Soo Wei Han P6-2)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Tan An Qi P6-1)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Tan En Xuan, Jonelle P6-4)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Tausha Harish P6-2)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Seniors), Certificate of Recognition
    (Tan Zi En Amber P6-4)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Juniors), Certificate of Recognition
    (Nimisha Vijay P4-2)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Juniors), Certificate of Recognition
    (Qalesya Marini Binte Ilyas P4-2)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Juniors), Certificate of Recognition
    (Alia Binte Sufyan P4-3)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Juniors), Certificate of Recognition
    (Mohamed Rafael Bin Mohamed Eusoff P4-5)
  • SYF ART Exhibition 2021 (Juniors), Certificate of Recognition
    (Noor Aiman Akil Bin Noor Aizad P4-5)
  • Our Heart for SG Learning Gallery Exhibition, Certificate of Merit
    (Lynsie Anchalin Wong P4-6)
  • Our Heart for SG Learning Gallery Exhibition, Certificate of Merit
    (Tan En Xuab,Jonelle P6-4)
  • Our Heart for SG Learning Gallery Exhibition, Certificate of Merit
    (Tanusha Harish P6-2)
 General Sports Achievement
  • National Inter-Schools Taekwondo Championship - Senior Division Poomsae, GOLD (1st Placing) (Leong Wei Feng Braydon P5-3)
  • Junior Sports Academy, Certification of Completion
    (Isaac Lim Ee Yang P6-2)
  • Junior Sports Academy, Certification of Completion
    (Liu HongPU P6-1)
  • Junior Sports Academy, Certification of Completion
    (Low En Ning Emery P6-2)
  • Junior Sports Academy, Certification of Completion 
  • (Sriniithi D/O Ganasan P6-5)

AcademicAchievements
Singapore Primary Science Olympiad
  • 2017 Bronze Award
 Environmental Science CCA
  • Raffles Institution Liveable Cities Challenge 2021, 3rd position
    (Kaela Skye Koh P5-1)
  • Raffles Institution Liveable Cities Challenge 2021, 3rd position
    (Chudar Senthil P5-1)
  • Raffles Institution Liveable Cities Challenge 2021, 3rd position
    (Levon Tai Yu Dong P5-1) 
  • Raffles Institution Liveable Cities Challenge 2021, 3rd position
    (Puteri Deanna Binte Mohamad Dini P5-6) 
 Malay Language Dept Achievement
  • National Level Writing Competition, "Pena Emasku", Gold Award
    (Danial Faris Bin Kamarul Arifin
     P6-1)
 Science Dept Achievement 
  • Singapore Primary Science Olympiad , Silver Award
    (Pandey Rhea P5-1)
  • Singapore Primary Science Olympiad , Silver Award
    (Aw Yong Yu Qian Cedric P5-2)
  • Singapore Primary Science Olympiad , Bronze Award
    (Edward Lim Chin How P5-1)
  • Singapore Primary Science Olympiad , Bronze Award
    (Levon Tai Yu Dong P5-1)
  • Sony Creative Science Award 2021 (Junior WhizKid Category),
    Merit Award (Yap Shee Yinn Melody P2-8)
 Math Dept Achievement
  • Annual Mathlymphics 2021, Silver Award
     (Jairus Goh Jia Jun P4-1)
  • Annual Mathlymphics 2021, Bronze Award
     (Lucian Titus Chimon P4-1)
  • Annual Mathlymphics 2021, Bronze Award
     (Yatharthan Singh P4-3)
  • Annual Mathlymphics 2021, Bronze Award
     (Guha Sesha P4-4)
  • Annual Mathlymphics 2021, Bronze Award
     (Aw Yong Yu Qian Cedric P5-2)
  • Annual Mathlymphics 2021, Bronze Award
     (Seah Zi Yu P5-2)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore Competition 2021, Honourable Mention (Vance Lim Junxi P5-1)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore Competition 2021, Honourable Mention (Aw Yong Yu Qian Cedric P5-2)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore Competition 2021,
    Bronze Award 
    (Edward Lim Chin How P5-1)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore Competition 2021,
    Bronze Award 
    (Gambhir Luvya P5-2)
  • National Mathematical Olympiad of Singapore Competition 2021,
    Bronze Award 
    (Seah Zi Yu P2-8)